<img height="1" width="1" src="https://www.facebook.com/tr?id=2811311512226118&ev=PageView&noscript=1" />

Moje porady

Owoce wieczorem

Czy można jeść owoce na noc? Ostatnio rozmawiałem ze znajomym i powiedziała, że absolutnie nie. Czy to prawda? Dodam jeszcze, że jestem na diecie odchudzającej.

W żywieniu znaczenie ma zarówno ilość jedzenia jaką spożywamy, a dokładnie ile energii dostarczamy organizmowi oraz jej jakość, czyli skąd pochodzi.

Mit, że nie wolno jeść owoców na noc powstał dlatego, że owoce są źródłem fruktozy czyli cukru prostego. A jak wiadomo nadmiar cukru nie jest wskazany tym bardziej na noc, kiedy organizm powinien powoli przygotowywać się do snu. W sytuacji, kiedy owoc jest składnikiem potrawy np. naleśniki z serem białym z owocami i migdałami, owsianka z pomarańczą i orzechami włoskimi, produkty będące źródłem błonnika, białka i tłuszczu spowalniają wzrost poziomu glukozy, a tym samym wyrzutu insuliny. Unikać należy posiłku, a raczej przekąski w godzinach wieczornych, która składa się tylko z owoców (lub innych źródeł węglowodanów prostych) np. kilograma truskawek.

W sytuacji, kiedy ktoś choruje na cukrzycę lub ma insulinooporność należy podchodzić indywidualnie.

Woda niegazowana czy gazowana?

Czy woda gazowana szkodzi? Ostatnio czytałam, że należy pić tylko wodę niegazowaną, bo jest najzdrowsza.

Woda gazowana w porównaniu z niegazowaną jest wysycona CO2 (dwutlenkiem węgla), który daje wrażenie szybszego gaszenia pragnienia. Dla organizmu woda gazowana jest równie zdrowa co niegazowana. Jednak niektóre osoby mogą czuć dyskomfort po spożyciu wody gazowanej. Jest to zazwyczaj związane z problemami z układem pokarmowym np. refluks żołądkowo-przełykowy, zaostrzenia w nieswoistych zapaleniach jelit.

Jeżeli czuje się Pani dobrze po wodzie gazowanej to można ją śmiało pić. Warto jeszcze dodać, aby nie wybierać wody smakowej. Zawiera ona w sobie cukier i często tylko pozornie nawadnia organizm.

POKAŻ